Straka – Hakl, Borovička, Skuhravý, Sudek – Bulíř (66. Kocourek), Šimeček, Knobloch (76. Farkaš), Boček (72. Tvrzník) – Mařík (57. Zörkler), Synek

Šálková – Štrincl, Cihlář

Lhoták Luděk
Hráč utkání Jakub Šiman Hráč utkání Jan Knobloch

Vysoká prohra v Domažlicích !

Tohle se nepovedlo. Benátečtí utrpěli nejvyšší porážku ve své třetiligové historii. Stalo se tak v jejich devětadevadesátém zápase v ČFL. Nutno dodat, že Domažlice vyhrály naprosto po zásluze, protože po většinu utkání byly jasně lepším týmem. Základ své výhry položily po necelé minutě hry, kdy se po rohovém kopu prosadil Bauer, na nějž v průběhu utkání navázali svými dvěma zásahy Mužík s Došlým. Domažličtí si tak touto výhrou upevnili postavení v horní části tabulky, Benátky se naopak budou ještě mocně bít o třetiligovou záchranu.

Stará fotbalová pravda hovoří o tom, že pokud chce outsider uspět na hřišti favorita, musí co nejdéle udržet bezbrankový stav. Benátečtí však na to v Domažlicích vůbec nedbali. Ihned po úvodním rozehrání totiž kupředu vyrazil Bezdička a vybojoval rohový kop. Po centru do vápna vyskočil na zadní tyči nejvýše Marek Bauer a poslal svůj tým do vedení – 1:0. Připomeňme, že časomíra v tu chvíli ještě neukrojila ani celou minutu. S hosty však mohlo být ještě hůře. Došlý totiž ve 3. minutě předložil míč zcela volnému Bezdičkovi, který v tisíciprocentní šanci minul prázdnou branku, čímž určitě neudělal radost svému přítomnému otci, Václavu Bezdičkovi, elitnímu západočeskému kanonýrovi. Zaskočení hosté mohli odpovědět po rohovém kopu, centr Maříka na přední tyč byl ale odhlavičkován urostlými domažlickými obránci. Neuspěl ani Synek, jehož našel Bulíř, pokus benáteckého útočníka byl zblokován. Na druhé straně po signálu střílel Došlý, kterému se ale jeho pokus vůbec nepovedl. V 9. minutě vybojoval míč ve středu hřiště Knobloch a kupředu vyslal Bulíře, jenž si navedl míč na střed a hřiště a prověřil Šimana, který se střelou doprostřed brány neměl vážnější starosti. Domácí byli i v následném průběhu hry lepším týmem. Agilní Bezdička si dlouho rovnal míč ke střele, až o šanci přišel. Další centr Došlého na poslední chvíli zastavil Skuhravý. Ve 13. minutě to byl znovu nepolapitelný Došlý, jenž se z pravé strany protáhl do koncovky, avšak Straka jej vychytal. Po dvaceti minutách hry vystřelil kolem bránícího hráče také domažlický Mužík, Straka byl ale u své tyče včas a vytěsnil míč na rohový kop. Chvíli poté zakončoval také Bezdička, který ale Straku z klidu příliš nevyvedl. Hosté se připomněli po akci Knoblocha a následné střele Maříka, kterou nadvakrát zkrotil Šiman. Přesně po půl hodině hry už ale podruhé udeřilo. Nejprve se ještě od Bezdičky odrazil míč ke Strakovi. V téže minutě ale hosté přišli na své pravé straně o míč, po rychlé přihrávce se balon dostal ke kapitánu Petru Mužíkovi, který by si na svoji střelu mohl dát patent. Jeho pokus zpoza vápna totiž skončil naprosto přesně u levé tyče – 2:0. Na druhé straně se o kontr staral Knobloch, vzdálenější tyčku ale minul. Ve 34. minutě střílel znovu domažlický Bezdička, jemuž ale přáno nebylo, míč byl zblokován a sotva doklopýtal ke Strakovi. Čtyři minuty před poločasovou přestávkou zahrávali hosté rohový kop Bulířem, ten se jim vůbec nepovedl, z čehož pramenil rychlý protiútok, na jeho konci byl Petr Došlý, který si ve vápně obhodil protihráče a tvrdou střelou pokořil Straku – 3:0. Po kratičkém nastavení byl první poločas ukončen. Do kabin odcházeli domácí s úsměvy na rtech, hosté museli vážně zpytovat svědomí.

Hosté nastoupili do druhé půle rozhodně odvážněji, než hráli v té první. Ve 49. minutě zakončoval Mařík, Došlý ale jeho střelu na poslední chvíli srazil na rohový kop. Došlý byl v akci také na druhé straně, kde zakončoval Chocholouškův centr vysoko nad bránu. Nepřesný byl také hlavičkující Teršl po přesném centru Mužíka téměř po čtvrt hodince druhé půle. Svoji druhou branku pak mohl přidat i Došlý, jehož střela těsně minula vzdálenější tyčku. Z benátecké strany byl posléze nepřesný Bulíř. Největší šanci si hosté přichystali v 66. minutě, kdy zakončující Knobloch trefil brankáře Šimana, následná střela hostů nebyla přesná. O osm minut později se držel za hlavu opět Došlý, jehož hlavičkový pokus se znovu o píď nevešel mezi tyče. V 81. minutě měli domácí výhodu přímého kopu z velmi dobré vzdálenosti. Ten si vzal na starost tradiční exekutor Petr Mužík, a i když si Straka na míč sáhl, domácí přidali čtvrtou branku – 4:0. Hosté se snažili o kontaktní gól střídajícími Tvrzníkem a Kocourkem, zvláště druhý jmenovaný dostal míč až k Šimanovi, ten ale tuto šanci s přehledem lapil. Neuspěl ani Synek z ostrého úhlu po přihrávce Farkaše. Poslední slovo pak patřilo výborně hrajícím domácím. Po útoku z levé strany ještě dokázal Straka první pokus vyrazit, míč se ale dostal k Petru Došlému, který trefil odkrytou část branky – 5:0. Ihned poté hlavní rozhodčí Šálková zápas ukončila.

Hosté se tak od nejvzdálenějšího soupeře vraceli se zatím největším debaklem v třetiligové historii. Nutno podotknout, že i přes nespornou kvalitu domácích, se takhle o záchranu nebojuje. Nyní se ale Benátečtí musí dívat dopředu. Příští týden hostí druhý tým třetí ligy Loko Vltavín. Vloni dokázali Pražany porazit, v zimě s nimi v Holešovicích vybojovali dva body. Proč se minimálně o totéž nepokusit také nyní?

Pavel VAIGL

TJ Jiskra Domažlice Pavel VAIGL

Před tímto utkáním jsme dvakrát hráli venku, obdrželi jsme hodně branek, takže jsme se zaměřili na defenzívu. Utkání jsme odehráli bez inkasované branky, přesto měl soupeř ze dvou standardních situací dvě velké šance, při kterých jsme měli šťěstí. V tu chvíli nás zachránil brankář Šiman, protože pokud by nás nepodržel, určitě jsme inkasovali. Ve fotbale to tak někdy je, kupříkladu od Benešova jsme dostali šest branek, což je moc. S defenzívou jsem tedy dnes spokojen. Věřil jsem, že v útočné fázi nějaké branky dáme. Doma si věříme, góly také přišly. Myslím si, že 5:0 je dobrý výsledek. Hosty musím pochválit, dokud drželi hratelný výsledek, i ve druhé půli, hru nezabalili. Některé týmy za stavu 0:3 hru zabalí. Měli jsme štěstí, že soupeř nesnížil na 1:3.

Ladislav BOBEK

SK Benátky Ladislav BOBEK

Zápas jsme si pokazili zejména v prvním poločase, kdy jsme k tomu přistoupili úplně tragicky. V první minutě jsme inkasovali, navíc jsme vzápětí mohli dostat druhou branku. Tohle ovlivnilo ráz celého utkání. Všude jsme byli druzí, nepodrželi jsme míč, individuálně nás soupeřovi hráči přehrávali. Neuměli jsme včas přerušit hru. Z naší strany bylo spoustu nedostatků. Až za stavu 0:3 ve druhé půli jsme začali trošku hrát a kombinovat. Bohužel to nestačilo na nějakou korekci výsledku.

Předzápasové představení soupeře TJ Jiskra Domažlice naleznete ZDE!

ON-LINE: TJ Jiskra Domažlice – SK Benátky ZDE!

• Nymburk – Písek 0:1 np (0:0)

Příští 29. kolo v 17:00 hod., SOBOTA: Písek – Převýšov (10:15), Vyšehrad – Benešov (10:15), Čížová – Litoměřicko (13:30), Dobrovice – Domažlice, NEDĚLE: Benátky – Vltavín, Štěchovice – Chrudim, Nymburk – Ústí n/O.  Brozany – Zápy, Jirny – Králův Dvůr.