Kvaček – Braun, Zita

Vancl Antonín
Hráč utkání Vladimír Matula Hráč utkání Radim Straka

Na úvod sezóny jeden bod ze Dvora Králové za prohru na penalty !

Velice těžký úkol čekal na benátecké fotbalisty hned v prvním podzimním kole divizního ročníku 2020/21. Zajížděli totiž na půdu do Dvora Králové, odkud se body nevozí vůbec snadno. Že je toto tvrzení pravdivé se hosté přesvědčili i v tomto zápase, a tak je vlastně dosažený bod v podstatě i ziskem. O to více je cennější, že Benátečtí dohrávali přes dvacet minut bez vyloučeného Kysely. Poctivým výkonem, podpořeným nestárnoucím Strakou v zádech ale nakonec dostali utkání do penalt. V nich měli přesnější mušku domácí, kteří pro sebe uzmuli bod navíc.

To, že Benátky nečeká v Podkrkonoší nic lehkého, naznačila již úvodní minuta, kdy posila z Náchoda Jahoda pláchl po pravé straně, avšak před nabíhajícím Klazarem sebral míč Kysela. Hosté odpověděli Mackovou střelou, která byla sražena na rohový kop. V 7. minutě vybojoval Zoubek míč pro Jakuba Šimka, jehož centr hlavičkoval Macek do břevna. Míč se poté dostal opět k Zoubkovi, který taktéž hlavou nemířil přesně. Benátečtí byli v úvodu utkání agilnějším týmem. Mansfeld se probil středem hřiště, nepříliš razantní střele ale chyběla též přesnost. Na druhé straně střílel Picha vysoko nad Strakovu bránu. Podobně se vedlo také hostujícímu Slichovi, který usměrnil do podobných míst dorážku po Zoubkově střele. Hrál se zajímavý fotbal, kterému chybělo četnější a hlavně přesnější zakončení z obou stran. Ve 23. minutě táhl útok Jahoda, Borovička mu vypíchl míč a po sprintu přes více než polovinu hřiště zakončil vedle. S přibývajícími minutami se rozrůstaly také počty útočných faulů hostujících hráčů, odpískaných hlavním rozhodčím Kvačkem, kterému zdatně a bez uzardění sekundoval jeho kolega na pomezí Braun. První žlutou kartu viděl dvanáct minut před závěrem první půle domácí Jahoda za faul na útočné polovině. Žlutilo se také před očima hostujícího Kysely, kterému hlavní rozhodčí zřejmě sečetl několik výtek, směřujících na jeho osobu. Ve 39. minutě hostům pláchl Fejk, který uháněl sám na Straku, ten se však vyznamenal a toto sólo zneškodnil. Po kratičkém nastavení skončila první půle bez branek.

V 52. minutě se hosté opět zlobili. Zoubek se dostal před Tomeše, padl v pokutovém území, avšak hlavní rozhodčí zůstal ledově klidný. Na druhé straně rozehrál Kysela standardní situaci s Kommou, poté centroval na Macka, který se, tentokrát dle druhého asistenta rozhodčího Zity, nacházel v diskutabilním ofsajdu. Ochozy zašuměly chvíli po hodince hry. Jahoda posílal míč na skluzujícího Dvořáka, ten ale na něho těsně nedosáhl. Chviličku poté začal královédvorský trávník bičovat prudký déšť, který ale na atraktivitě hry příliš neubral. V 68. minutě fauloval u postranní čáry Kysela, za což byl ohodnocen druhou žlutou kartou a domácí čekala dvaadvacetiminutová hra proti deseti hráčům Benátek. Východočeši vycítili šanci. Po jedné z četných standardních situací se ale míč od Sojky odrazil mimo. V 71. minutě se centr z pravé strany dostal ke kopačkám skluzujícího Fejka, jehož výtečným zákrokem vychytal Straka a uchránil tak hosty od inkasované branky. Trestat mohl za tři minuty hostující Zabilanský, který uháněl sám na Matulu, toho ale neprostřelil. V nervóznějším závěru ani jeden z týmů nestrhl výsledek na svoji stranu, a tak si oba celky, zřejmě zaslouženě, rozdělily po bodu.

O tom druhém, bonusovém, musely rozhodnout kopy z penaltového puntíku. Jako první si vzal míč nejzkušenější domácí hráč Martin Hruška a byť si Straka na jeho střelu sáhl, domácí vedli – 1:0. Hostující Jan Boček zaváhal a Matula jeho pokus lapil. Strahinja Lukić se prezentoval tvrdou střelou, na kterou si Straka opět sáhl, míč znovu skončil v síti – 2:0. Také pokus hostujícího Jakuba Sudka se otřel o rukavice soupeřova brankáře, i tady to však byl gól – 2:1. Tvrdá střela Františka Fejka byla přesná a domácí znovu odskočili – 3:1. Nezaváhal ani Martin Borovička se svoji střelou k tyči – 3:2. Matěj Jahoda poté poslal svůj pokus vysoko nad benáteckou bránu a hosté mohli vyrovnat. Milan Macek ale mířil do podobných míst, jako jeho spoluhráč Boček, tam se opět natáhl Matula a i tuto penaltu zneškodnil. Vlastimil Karal mohl rozhodnout a s velkou jistotou také tak učinil – 4:2. Druhý bod tedy zůstal ve Dvoře Králové.

Benátečtí tak z východu Čech přivezli bod, který se rozhodně počítá. Dvůr Králové bude na své půdě velice těžkým protivníkem, se kterým bude mít starosti každý soupeř. Nyní se již Benátečtí musí dívat směrem k dalšímu zápasu, ve kterém v derby utkání vyzvou nedaleké Kosmonosy.

Jiří KUNEŠ

TJ Dvůr Králové Jiří KUNEŠ

Pro nás to bylo důležité utkání, protože vstup do sezóny je vždy těžký. Z Benátek jsme měli respekt, protože je to výborný soupeř. Nakonec jsme získali dva body, které bych před zápasem bral, ale po průběhu zápasu jsem chtěl všechny tři.

Radim TRUKSA

SK Benátky Radim TRUKSA

Máme za sebou první zápas na půdě ve Dvoře Králové. Nikdy se tu nehraje jednoduše, což se dnes potvrdilo. Myslím si, že do utkání jsme vstoupili poměrně solidně. Začali jsme napadat rozehrávku domácího týmu, což se vyplatilo hned v 5. nebo v 6. minutě, kdy jsme nastřelili břevno po Mackově hlavičce. V úvodu utkání jsme byli nebezpečnějším týmem. Vytvořili jsme si nějaké závary, pološance a polocentry, avšak nedokázali jsme z toho vybojovat nějakou vyloženou šanci. Domácí se nám za první poločas dostali do jednoho samostatného úniku, při kterém nás podržel Radim Straka. První půle tedy odpovídala remízovému stavu. Řekl bych, že ve druhém poločase se herní obraz příliš nezměnil, i když jsme trošku změnili rozestavení. Bohužel nás ale ve výhledu na tři body přibrzdila červená karta pro Kyselu a my od 65. minuty hráli v deseti. Za to, jak hráči utkání odjezdili v deseti, zaslouží pochvalu, protože nechali na hřišti opravdu vše. Co mě mrzí je to, že jsme neměli daleko k tomu, abychom zápas překlopili na svoji stranu, kdy měl Zabilanský samostatný únik de facto z poloviny hřiště, bohužel trefil soupeřova brankáře. Na druhé straně předvedl druhý fantastický zákrok Radim Straka. Zápas skončil bezbrankovou remízou, která je asi zasloužená. I když, pokud by to skončilo 2:2, bylo by to pro diváky asi lepší. Bohužel při penaltách jsme selhali vícekrát než domácí a plusový bod nezískali. Z této těžké půdy, po průběhu zápasu, je jeden získaný bod asi dobrý.

Předzápasové představení soupeře TJ Dvůr Králové naleznete ZDE!

ON-LINE: TJ Dvůr Králové – SK Benátky ZDE!

• Kosmonosy – Pol.Nymburk odloženo

Příští 2. kolo v 17:00 hod., SOBOTA: Kutná Hora – Poříčany (10:15), Velké Hamry – Hlinsko, Trutnov – Dvůr Králové, Letohrad – Horky, NEDĚLE: Benátky – Kosmonosy, Kolín – Vysoké Mýto, Pol.Nymburk – Náchod, Čáslav – Libiš.