Straka – Borovička, Skuhravý, Hošťálek, Horák – Kocourek (70. Tvrzník), Munzar (46. Šimeček), Knobloch (81. Sudek), Bulíř (59. Zörkler) – Mařík (89. Farkaš), Synek

Zadinová – Matoušek, Vnuk

Moník Pavel
Hráč utkání Josef Eliáš Hráč utkání Jan Knobloch

Benátky v Zápech bodovat nedokázaly. Utkání rozhodly dvě penalty !

Nádherné počasí, výborné pivečko či klobásky. Všechny tyto aspekty jsou pozitivem derby utkání mezi zápským týmem a tím benáteckým. V tomto utkání se ovšem našly též negativní věci, mezi které rozhodně patří mdlý výkon benáteckého týmu během většiny zápasu, více než přísný první pokutový kop ve prospěch domácích a v neposlední řadě též návštěva čítající maximálně 130 diváků (byť je v zápise o utkání uvedeno naprosto nesmyslných 240). Na druhou stranu sto třicet návštěvníků je nadstandardní návštěva zápského týmu, tedy mužstva, jež chce bojovat o postup do druhé ligy! Konečný stav 2:0 pro favorita tohoto střetnutí je pro hosty možná ještě milosrdný. Vždyť Zápští v tomto zápase ještě spálili několik tutovek a dokonce dvakrát pomohlo Strakovi břevno. Oproti tomu Benátečtí mířili pouze ve dvou případech do brankového prostoru, a to ještě ne nijak nebezpečně.

Po opatrném úvodu jako první zahrozili hosté, když se míč od Knoblocha odrazil do moci zápského brankáře Frydrycha. Chvíli poté kupředu uháněl Bulíř, jehož ale zastavil zdvižený praporek pomezního rozhodčího Vnuka, jenž signalizoval ofsajd. To ale bylo na dlouhé minuty z hostující strany vše. Od této chvíle totiž převzali otěže zápasu do rukou domácí fotbalisté, kteří byli rozhodně nebezpečnějším týmem. Jako první zahrozil z domácí strany Jelínek, který se dostal na zadní tyči k hlavičce po rohovém kopu, Straka vyboxoval míč před sebe, kde ho do bezpečí odehráli benátečtí obránci. V 10. minutě Piták velmi pěknou přihrávkou vysunul Jablonského, jehož centr doplachtil přesně na hlavu Putze, ten ale mířil pouze do míst, kde stál jeho nedávný spoluhráč Straka. O minutu později otočila dvojice rozhodčích – pomezní Vnuk a hlavní sudí, mezinárodní rozhodčí Olga Zadinová, naprosto jasné autové vhazování! Domácí, i když měli vhazovat hosté, na nic nečekali a rychle uvedli míč do hry, ten se posléze dostal k Pitákovi, který se lehoučce otřel o bránícího Hošťálka a teatrálně, jak je jeho dobrým zvykem, zejména v domácím prostředí, upadl do pokutového území. Hlavní rozhodčí v tu chvíli zřejmě myslela na vše jiného, jen ne na fotbal a ukázala na penaltový puntík. K pokutovému kopu se postavil Miroslav Novák a střelou k levé tyči, kam se natahoval i Straka, poslal svůj tým do vedení – 1:0. Rozhození hostující fotbalisté poté zcela vyklidili pole a v pohodě hrající Zápy podnikaly jeden útok za druhým. Svobodova střela zpoza vápna byla na poslední chvíli zblokována. Následně zahrával přímý kop Piták, míč byl ale usměrněn mimo tři tyče. Ve 20. minutě se po rohovém kopu dostal k hlavičce Růžek, který orazítkoval břevno, odražený míč napálil Putz o píď vedle pravé tyče. Po dalším rohovém kopu o pět minut později fauloval Skuhravý v pokutovém území právě Putze a tentokrát hlavní rozhodčí odpískala naprosto jasný pokutový kop. Ten si vzal na starost opět Miroslav Novák, který tentokrát poslal míč naprosto přesně pod břevno – 2:0. O dvě minuty později mohl další hřebíček do benátecké rakve přibít Putz, tomu ale nebylo přáno, opět totiž mířil o kousek mimo. Až ve 39. minutě zašumělo na druhé straně, kdy Borovičkův centr přeletěl několik hostujících hráčů, pro míč si ale došel Frydrych. V závěru první půle ještě rozhodčí Zadinová opravila výrok svého asistenta Matouška, který signalizoval odkop od hostující brány a přiřkla domácím rohový kop, ti z něho ale už neudeřili. Do kabin tak Zápští odcházeli velmi spokojení, kdežto Benátečtí museli notně zpytovat své svědomí.

Druhá půle nabídla fotbal průměrné úrovně. Domácí se již nikam nehnali, bezkrevní hosté toho také příliš nepředvedli. Jejich snahu často rozbíjely útočné fauly či ofsajdy. O pěknou akci se postaral kupříkladu Knobloch, jenž obešel tři protihráče, následný centr ale domácí odhlavičkovali. Na druhé straně nebezpečně dostával míč do vápna Eliáš, ani on ale své spoluhráče nenašel. Po čtvrt hodině hry uháněl znovu kupředu Bulíř, podruhé v zápase byl ale chycen do ofsajdové pasti, o které by se ale tentokrát dalo dlouze polemizovat. O dvě minuty později Maříkovu střelu z přímého kopu lapil u své tyče připravený Frydrych. Na druhé straně mohl zahrozit Piták, kterému ale míč v ideální pozici utekl. Patnáct minut před koncem střídající Zörkler vysunul Synka, jenž hledal centrem Knoblocha, avšak zápský brankář byl u míče včas. Frydrych byl pozorný též po Synkově střele z ostrého úhlu, kterou dokázal lapit. Před Strakou poté zahrozil nevelký Eliáš, který se probil k míči, mířil ale vedle. Následně byla nepřesná střela střídajícího Pávka. Dvě minuty před koncem se před pokutovým územím dostal k balonu Macek, jenž pěknou střelou orazítkoval břevno benátecké brány. Tentýž hráč pak v závěrečných vteřinách namířil svůj hlavičkový pokus z velmi dobré pozice mimo. Hlavní rozhodčí Zadinová pak pět vteřin před vypršením základní hrací doby utkání ukončila. Ani případné nastavení by ale už zcela jistě neznamenalo nějaký zvrat v utkání, ve kterém byli domácí jasně lepším týmem a tři body tak brali po zásluze.

Jak již bylo řečeno, pokud se benátečtí hráči nechtějí nechat brzy vyřadit z bojů o setrvání ve třetí nejvyšší soutěži, musí ve svém nasazení rozhodně přidat. V Zápech totiž po slušných deseti minutách a následné diskutabilní penaltě zcela vyklidili pole, čímž nezanechali u jednoho z adeptů na postup do druhé nejvyšší soutěže vůbec dobrý dojem. Nyní je ale potřeba se dívat kupředu. Na benátecké hráče totiž čeká v dalším derby utkání nedaleká Dobrovice, která se po ne zcela dobrých jarních výkonech také ocitla mezi týmy, které jsou ohroženy sestupem. Benátečtí pojedou k tomuto tradičnímu rivalovi s cílem přivézt nějaké body a opět trošku zamotat chvost třetiligové tabulky.

Michal MAŠEK

SK Zápy Michal MAŠEK

Hlavně za první poločas je naše vítězství zcela zasloužené. Samozřejmě to nevypadá úplně dobře, když se vyhrálo ze dvou penalt, avšak dle mého názoru a i z videa je jasné, že obě dvě byly nařízeny správně. V první půli jsme ještě nastřelili břevno. Myslím si, že za celý zápas jsme soupeře nepustili do žádné brankové příležitosti. I kvůli tomu nemohu hodnotit jinak, než jako zasloužené vítězství. Ve druhé půli jsme se trošku uspokojili tím, že nás Benátečtí k ničemu nedonutili. Na můj vkus jsme hráli příliš bohorovně, z obou stran to prostě nebylo ono. Když jsme v prvním poločase do hostů bušili, naše hra měla kvalitu, v tom druhém jsme se soustředili na hlídání výsledku. Řekl bych, že jsme měli ještě nějakou branku přidat, nebo se aspoň dostat do nějakých brankových situací. K tomu jsme se nedostali. Nějaké přizpůsobení se soupeři bych bohužel přikládal k povaze českého národa. Jak jsem ale řekl, dobrý první poločas, vyhráli jsme s nulou, takže víceméně nemohu nic vytknout.

Ladislav BOBEK

SK Benátky Ladislav BOBEK

Utkání jsme celkově nezvládli. Nevyrovnali jsme se se hrou a důrazem domácího týmu. Chyběla nám mezihra a ani kombinace nebyla z naší strany dobrá. Tento zápas určitě nebyl tak dobrý jako ty dva předcházející. Myslím, že nám ani příliš nesedělo menší zápské hřiště. Utkání jsme si zhodnotili. Doufám, že příště to bude lepší.

Předzápasové představení soupeře SK Zápy naleznete ZDE!

• Ústí n/O. – Vltavín 0:2 (0:1)

Příští vložené 33. kolo v 17:00 hod., STŘEDA 9.5.: Dobrovice – Benátky, Brozany – Benešov, Jirny – Vyšehrad, Štechovice – Vltavín, Čížová – Domažlice, Písek – Králův Dvůr, Nymburk – Zápy. Převýšov – Chrudim, Litoměřicko – Ústín/O.