Straka – Zabilanský, Borovička, Kopa, Komma – Mansfeld (82. Boček), Vobořil, Šimeček (74. Glöckner), Šimek (46. Slicho) – Jimmy (46. Mbah), Macek (89. Zedníček)

63. T. Formáček, 82. Portyš, 84. Holec – 54. Zabilanský, 58. Mansfeld, 63. Šimeček

Rychtár – Erlebach, Haleš

Filip Jan
Hráč utkání Tomáš Formáček Hráč utkání Radek Kopa

Dohrávku v Hlinsku rozhodl hlavičkou Macek !

Premiéra na trávníku východočeského Hlinska se jim vydařila. I když to dlouho vypadalo, že se body budou dělit, plichtu odmítl pět minut před koncem hlavičkující Macek, na kterého o tři minuty později navázal střídající Boček. Benátečtí si tak po cenné třibodové výhře upevnili místo v první pětce a nyní mohou směle vyhlížet favorita z Kolína!

Úvod utkání se nesl ve znamení vzájemného oťukávání. Ani jeden z brankářů neměl téměř žádnou práci, přesto byli o krapet více u míče hostující fotbalisté. Až téměř po čtvrt hodince hry vysunul domácí Vašek do sóla po levé straně spoluhráče Kliku, ten byl velmi blízko vybíhajícímu brankáři Strakovi, jehož trefil do hrudi. Od ní se balon odrazil zpět k autorovi přihrávky Vaškovi, který se zpoza vápna snažil přelobovat vyběhnutého Straku. I když to zprvu vypadalo, že jeho lob není nebezpečný, míč se zatočil do tyče, od níž skončil v rukavicích vracejícího se brankáře. Hosté si při této situace mocně oddechli. Benátečtí zahrozili Mackovou hlavičkou, která byla sražena na rohový kop. Po něm domácí odhlavičkovali míč jen k Zabilanskému, jemuž ale střela vůbec nesedla. Ve 24. minutě měli hráči Hlinska výhodu přímého kopu. Po něm usměrňoval míč šikovně Zelenka, avšak Straka byl u své tyčky včas. Rychlý brejk Hlinska se rodil o minutu později. Tomáš Formáček se na levé straně zbavil Borovičky, jeho nebezpečnou přihrávku do vápna ale sebral dobře postavený obránce Kopa. Na druhé straně po rohovém kopu zakončoval zajímavě na zadní tyči Borovička, Hlouš ale srazil míč na další roh. I po něm se k míči propracoval znovu Borovička, i tentokrát ale obrana Hlinska zasáhla na jedničku a i díky jejímu velmi dobrému výkonu nemusel domácí brankář Bartaloš řešit ani jednu přímou střelu na svoji branku.

Právě tuto statistiku se zřejmě o poločase snažili změnit hostující trenéři, kteří ofenzivní hráče Šimka a Jimmyho nahradili Slichem a Mbahem. Desetiminutovka mezi 50. a 60. minutou nicméně patřila svěřencům trenéra Slavíka. Těm pomohly zejména standardní situace. Rozehrání jedné z nich v 53. minutě hosty určitě překvapilo. Dva hráči totiž přeběhli míč, ten třetí - záložník Vašek, ho napálil přímo na bránu, tu ale o kousek minul. O dvě minuty déle hledal opět Vašek ze standardky Tomáše Formáčka, který vracel míč před bránu na naskakujícího Holce, ten ho ale netrefil tak, jak by sám potřeboval. Po podobně rozehrané standarní situaci o chvilku déle znovu vracel Tomáš Formáček míč do ohně, tam ale vládl Macek, který ho ukopl do zámezí. Benáteckého brankáře Straku poté nevylekala spíše propagační střela Vaška. Od 60. minuty ale pomalu a jistě přebírali územní převahu hosté. Tu odstartoval rohový kop z 61. minuty, kdy přízemní centr zakončoval Macek, domácí se štěstím srazili míč těsně vedle pravé tyče na další rohový kop. O sedm minut později převzal Slicho přihrávku z pravé strany, měl před sebou dostatek volného prostoru, mířil ale vedle bližší tyčky. První střelu, která směřovala mezi tyče, měl z hostující strany na svědomí čtvrt hodiny před koncem obránce Kopa. Jeho pokus zpoza vápna ale Bartalošovi žádné vrásky nepřidělal. Pět minut před koncem vybojoval rohový kop hostující Macek. Míč si k rohovému praporku postavil Komma, jehož centr Bartaloš neudržel nejistým zákrokem ve svých rukavicích. Míč se dostal opět ke Kommovi, který přesným centrem našel naskakujícího Milana Macka, jenž přesnou hlavičkou rozpoutal eufoii v hostujících řadách - 0:1. Povzbuzení hosté udeřili ještě jednou. O tři minuty později se k míči na levé straně dostal Kopa, který přesným centrem našel hlavu střídajícího Jana Bočka a ten nemohl být přesnější - 0:2. Pro benáteckého záložníka, to byl, dle prehistorických pramenů, snad první gól hlavou od raných žákovských kategorií.  O vítězi zápasu bylo v tu chvíli rozhodnuto. Straku o čistý štít nepřipravil ani pokus Davida Formáčka, proti kterému si připsal spíše povinný zákrok.

Benátečtí fotbalisté zvládli velmi těžký zápas proti srdnatě bojujícímu Hlinsku v nepříliš přívětivých klimatických podmínkách nevyzpytatelné Českomoravské vrchoviny. Na více než dvouhodinovou cestu si přibalili všechny body, které se jim ve vyrovnané tabulce hodí. Nyní je čeká ještě poněkud tvrdší oříšek. Zajíždí totiž na půdu hlavního aspiranta na postup do třetí ligy, kde by ovšem taktéž rádi uspěli a středočeskému rivalovi možná trošku zkomplikovali cestu za, asi zaslouženým, postupem.

Martin SLAVÍK

FC Hlinsko Martin SLAVÍK

Myslím si, že dnešní utkání patřilo k těm kvalitnějším divizním zápasům. Koukal jsem na video z minulého týdne, kdy hrály Benátky s Libiší, které potvrdilo, že se dnes potkají dva velmi dobří divizní soupeři. Věděli jsme, že utkání bude o první šanci. Měli jsme ji my, když jsme v prvním poločase trefili tyčku. Po standardní situaci zůstal náš hráč osamocen na malém vápně, bohužel jsme tuto příležitost neproměnili. Soupeř v závěru zápasu svoji standardní situaci proměnil. Poté jsme hráli vabank, z čehož vyplynul druhý gól. Jak jsem řekl, byl to kvalitní zápas, který rozhodlo to, kdo vstřelí první branku.

Radek LACINA

SK Benátky Radek LACINA

Sehráli jsme obrovsky těžké utkání. Čekali jsme, že to bude soubojový zápas. Ukázalo se, že to bude ještě těžší, než jsme předpokládali. Byl to vyrovnaný zápas. V první půli mělo Hlinsko jednu nebo dvě šance, které jsme přestáli. Řekl bych, že s blížícím se koncem zápasu se hra začala překlápět na naši stranu. Možná trošku i šťastně jsme dnes zvítězili 2:0. Tři body jsou hrozně důležité do tabulky, jsme za ně moc rádi. Naše vítězství bylo vydřené a ubojované, fotbalovosti bylo dnes méně.

Předzápasové představení soupeře FC Hlinsko naleznete ZDE!

• Tochovice – Kutná Hora odloženo na 4.5.2022

Příští 21. kolo v 17:00 hod., SOBOTA: Velké Hamry – Kosmonosy (10:15), Kutná Hora – Horky (10:15), Poříčany – Letohrad (13:00), Tochovice – Kolín (14:00), Náchod – Čáslav, Vysoké Mýto – Trutnov, NEDĚLE: Benátky  Libiš, Dvůr Králové – Hlinsko.